Bloczki fundamentowe wykonane z betonu to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych podczas budowy ścian fundamentowych w jednorodzinnym budownictwie. Są stosunkowo tanie, dostępne w każdym sklepie budowlanym i umożliwiają bardzo szybką pracę, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż budowlańcy wykorzystują je na potęgę. Co jednak warto o nich wiedzieć?
Charakterystyka bloczków
Niewątpliwie budowa domu to bardzo ważne przedsięwzięcie a w dzisiejszych czasach większości osób zależy na tym, aby jak najprędzej wprowadzić się do nowego lokum. Szybką pracę umożliwiają właśnie bloczki fundamentowe, które obecnie wytwarza się z betonu klasy C12/15 lub C16/20. Czasem również stosuje się bloczki C20/25. W jaki jednak sposób powstaje ten materiał? Betonową mieszankę umieszcza się w specjalnych formach, po czym zagęszcza się je metodą tzw. wibroprasowania. Takie bloczki są niezwykle wytrzymałe, a parametr ten na ściskanie wynosi dokładnie tyle, ile klasa betonu, o czym należy wiedzieć, decydując się na takie właśnie rozwiązanie.
Zastosowanie bloczków
Wspomniane bloczki wykorzystuje się obecnie w szczególności podczas budowy ścian fundamentowych, jednak w niektórych przypadkach stanowią one również dobry materiał podczas budowania ścian piwnic. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, a także odporność na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Oprócz tego są mrozoodporne i niepalne, co również przemawia na ich korzyść.
Jaki kształt mają bloczki?
Bloczki fundamentowe mają kształt prostopadłościanu, czyli swoim wyglądem przypominają cegłę. Można je murować zarówno na spoiny pionowe, jak i poziome. W wielu sklepach budowlanych dostępne są tzw. bloczki szczelinowe, które są lżejsze od tych klasycznych i odznacza je lepsza termoizolacyjność.
Murowanie bloczków fundamentowych
Jak zostało wspomniane powyżej bloczki fundamentowe wykorzystuje się podczas wznoszenia ścian a muruje się je wykorzystując w tym celu tradycyjną zaprawę cementową. Przygotowuje się ją z gotowej, suchej mieszanki, którą należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, o czym każdy fachowiec bardzo dobrze wie. Opisywane bloczki układa się dłuższym bokiem wzdłuż albo też w poprzek muru. Jeśli chodzi o grubość ściany fundamentowej, to zazwyczaj wynosi ona od 24 do 38 cm. Bloczki można ustawiać na tzw. sztorc (czyli na węższy bok) i w takim przypadku muruje się je na ściany elewacyjne. To wszystko może wydawać się dosyć skomplikowane, jednak dla fachowców jest to niezwykle proste.
Najnowsze komentarze