Szukając alternatywnego pomysłu na życie bliżej natury, nierzadko zastanawiamy się, jakie zajęcia przyniosą nam satysfakcję. Być może będzie to własna pasieka? O czym warto wiedzieć, zanim zabierzemy się za piękne, pełne tradycji, ale także i wymagające hobby, jakim jest pszczelarstwo?
Przestrzeń i czas
Niezależnie od tego, czy pszczelarstwo to rodzinna pasja, jaka towarzyszy nam od pokoleń, czy pomysł, który zakiełkował w naszych myślach zaledwie kilka dni temu – chcąc zająć się hodowlą pszczół, warto poznać kilka faktów, dzięki którym łatwiej będzie nam ocenić, czy jest to zajęcie dla nas. Pierwszym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę jest przestrzeń. Własna pasieka z powodzeniem może funkcjonować na odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni, jednak trudno będzie o realizację tego marzenia, gdy na co dzień mieszkamy w mieście. Jeśli więc zakorzenione jest ono w naszym sercu głęboko i jesteśmy w stanie zaakceptować inne istotne wyzwania, jakie postawi przed nami nowa pasja, niewykluczone, że konieczna będzie przeprowadzka na wieś.
Jednak to nie wszystko – pszczoły, jak wszystkie żywe zwierzęta, wymagają odpowiedniej opieki oraz należytej troski. Bez względu na to, czy mieszkamy za miastem, czy przeprowadzka na wieś dopiero przed nami – decyzja o posiadaniu pszczół nie będzie dobrym pomysłem, jeśli nie będziemy w stanie wygospodarować odpowiedniej ilości czasu, jaki każdego dnia poświęcimy na opiekę nad pracowitymi owadami.
Wiedza, wiedza i… jeszcze raz wiedza
Jeśli pszczelarstwo obecne jest w naszej rodzinie od pokoleń, a własna pasieka dziadka była prawdziwą chlubą okolicy, mamy nieco ułatwione zadanie – istnieje spora szansa, że od najmłodszych lat towarzyszyliśmy starszym w pracach związanych z opieką nad ulami i przygotowaniem miodu w domowym zaciszu. Jeśli nie – przeprowadzka na wieś i zakup kilku uli nie wystarczy.
Tak naprawdę w obu przypadkach staje przed nami ważne zadanie, jakim jest zapoznanie się z teorią, a następnie zdobycie praktycznego doświadczenia, które pozwoli nam poczuć się pewnie w kontakcie z owadami i umożliwi ich utrzymanie. Warto mieć świadomość, że hodowla pszczół to nie tylko korzystanie z dobrodziejstw, jakie oferuje praca pszczół, ale przede wszystkim troska o ich zdrowie, zapoznanie się ze sposobem odżywiania, poznanie trybu życia owadów, a także warunków, jakie należy spełnić, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Ta wiedza to niezbędne minimum, w jakie musimy się uzbroić, zanim jeszcze pierwszy ul stanie na naszej łące lub działce – tym bardziej, jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie.
W ostatnich latach coraz częściej szukamy inspiracji na życie bliżej natury, a przeprowadzka na wieś staje się sposobem, który pozwoli nam zrezygnować z nieustannego, wielkomiejskiego pędu na rzecz towarzyszącego wsi spokoju i malowniczych widoków. Własna pasieka może doskonale wpisywać się w ten pomysł na życie.
Najnowsze komentarze